Îl felicit pe Cristian Mungiu pentru prestigiosul Palme d`Or, dar, mai cu seamă pentru subiectul filmului său Fjord, inspirat din tragedia familiei Bodnariu.
Este un adevărat miracol că filmul a primit marele premiu, tocmai din cauza poveÈ™tii: în toamna lui 2015 toÈ›i cei 5 copii minori ai familiei Bodnariu, cel mai mic având 4 luni, au fost ridicaÈ›i cu forÈ›a de sinistrul Serviciu de protecÈ›ie a copilului din Norvegia, Barnevernet, motivul real fiind educaÈ›ia religioasă din familie. În Norvegia, acolo unde biserica este subordonată statului, credinÈ›a în Hristos este o infracÈ›iune.
Au avut loc abuzuri inimaginabile, Barnevernet înstrăinând copiii la 3 familii de norvegieni la distanÈ›e foarte mari, pentru ca părinÈ›ii să nu-i poată vizita, iar pentru cel de 4 luni, i s-a dat dreptul mamei să-l alăpteze o dată la două săptămâni.
Pentru prima È™i ultima oară, cred, s-au declanÈ™at mari acÈ›iuni de protest în România, Europa È™i SUA. Iohannis È™i guvernul României n-au făcut nimic, de teamă să nu-i supere pe norvegini, niÈ™te slugi criminale, mai mult au încercat să descurajeze protestele. Îmi amintesc că, într-o situaÈ›ie similară, fiind vorba despre o familie de indieni, statul indian a dispus suspendarea schimburilor comerciale până la punerea în libertate a copiilor! Iohannis, din contră, făcuse È™i el o afacere cu adopÈ›ia unor copii, despre care nimeni nu mai È™tie nimic.
PNÈšCD s-a implicat puternic în acÈ›iune, personal făcând un denunÈ› penal împotriva funcÈ›ionarilor norvegieni abuzivi, faptele lor reprezentând infraÈ›iuni. Nici până azi Parchetul General nu a dat un răspuns, refuzând să-i protejeze pe cetățenii români, oriunde s-ar afla ei, cum dispune codul penal.
Restituirea copiilor familiei Bodnariu s-a făcut cu greu, un adevărat miracol, de către un sistem de fapt profund corupt È™i violent. sub masca corectitudinii politice. Toată lumea È™tie că aceste sisteme îndeosebi nordice sunt folosite pentru a lua copii din familiile strâinilor, în special din Europa de est, pentru a-i plasa familiilor autohtone, care nu mai fac copii, o adevărată industrie. Iar, în Norvegia, problema acestui sistem este veche, de după al doilea război, È™i plină de lucruri sinistre, despre care puÈ›ină lume vorbeÈ™te.
Folosesc È™i această ocazie să sfătuiesc familiile de români să-È™i ia toate măsurile de protecÈ›ie È™i, dacă mai pot încă rezista regimului corupt de le BucureÈ™ti, să rămâna acasă.
Premiul lui Mungiu este, de asemenea, o recompensă morală pentru familia Bodnariu È™i toate familiile traumatizate de aceste sisteme antifamilie È™i anticreÈ™tine. Să fim atenÈ›i ca nu cumva È™i România să devină încetul cu încetul Barnevernet!



%20%23%20MM.gif)





