Articole

Florin Ianovici ◉ Promisiuni neglijate

elefant.ro%20
evomag.ro%20
Florin Ianovici ◉ Promisiuni neglijate

Nu este ușor să faci față vieții. Ai mare nevoie de ajutor din partea lui Dumnezeu. Îți este clar că nu poți răzbi fără ajutorul Lui.

Uite câteva promisiuni puternice, care îți sunt de mare ajutor:

- lumina ta va răsări peste întuneric,

- vei chema pe Dumnezeu și El își va răspunde,

- vindecare ta va încolți repede,

- Domnul te va călăuzi neîncetat,

- sufletul va fi săturat,

- vei fi ca o grădină bine udată. – Isaia 58 -

Este vreuna dintre aceste promisiuni ceea ce ai nevoie în aceste zile? Dacă da, atunci e bine să știi că aceste promisiuni sunt însoțite de câteva porunci.

Una dintre ele este aceea de a îndepărta amenințările cu degetul și vorbele de ocară rostite la adresa altora. Să dezlegi lanțurile răutății cu care lumea întreagă este legată.

Este paradoxal faptul că deși avem așa de mare nevoie de ajutorul Lui nu suntem capabili să ne  gestionăm mândria și răutatea care ne lipsesc de ajutorul Lui.

Ce ar putea face Dumnezeu acolo unde noi nu facem nimic? El ne oferă promisiuni extraordinare, dar noi nu le primim pentru că ne este mai drag să batjocorim, să vorbim de rău, să amenințăm, să purtăm jugul răutății.

Dumnezeu ne va face bine dacă vom fi oameni buni, adică iertători, blânzi și plini de îngăduință răbdătoare cu cei de lângă noi.

Cu fiecare ironie, cu fiecare bârfă, cu fiecare răutate, cu fiecare asuprire a semenilor, noi dăm cu piciorul binecuvântărilor și ne condamnăm la o viață sărăcăcioasă, plină de umbre, de boli, de confuzie.

Tu trebuie să dezlegi lanțul răutății și Dumnezeu va deschide cerul ca să reverse peste tine binecuvântările Lui.

Fii un om bun și Dumnezeu îți va face bine!

Florin Ianovici