„Silește-te să te înfățișezi înaintea lui Dumnezeu ca un om încercat, ca un lucrător care n-are de ce să-i fie rușine și care să împartă drept Cuvântul adevărului.” — 2 Timotei 2:15
Sunt onorat să văd teza mea doctorală — care, prin harul lui Dumnezeu, urmează să fie publicată în acest an, probabil în lunile iunie sau iulie 2026 — prezentată în Anuarul „Stichting Paradosis” (2024–2026). ❤️
Titlul lucrului meu este:
*„Împuterniciți de Duhul Sfânt: Către o misiologie penticostală relevantă în sfera publică”*
Sunt profund recunoscător pentru faptul că Stiting Paradosis, prin intermediul Fondului de Publicare al Colocviului Doctoral din Osijek, a susținut cu generozitate publică acest cărți de către Decenu.eu, în seria „Teze”.
De asemenea, sunt profund recunoscător mentorului meu, doamna PhD Katharina Penner, care mi-a deschis ușa spre acest Fond de Publicare al Colocviului Doctoral din Osijek și care a susținut în fața Comisiei necesitatea unei cărți, cum a fost cercetarea mea doctorală în domeniul misiologic est-european.
Într-o vreme în care cercetarea teologică este adesea dificil de susținut financiar, precum și gesturi devin nu doar ajutor academic, ci și încurajare spirituală pentru cei care încearcă Biserica să slujească și societatea prin reflecție teologică serioasă.
Deși nu am primit încă anuarul în format tipărit, ci doar prin e-mail, sunt recunoscător directorului Martin Knevel pentru amabilitatea de a ni-l trimite.
Totuși, am avut bucuria să văd deja sub forma unei cărți tipărite în mâinile colegiului nostru, Dr. Ciprian Gheorghe-Luca, care a avut bunătatea să îl prezinte pe Facebook. Ma bucurat sincer să văd această lucrare devenind realitate.
❤️ Privind paginile anuarului, am avut si o alta bucurie:
să văd numele unor teologi români, colegi de doctorat și prieteni din generații diferite, care și-au publicat deja tezele sau urmează să le publice prin acest fond.
Imprimă-l:
▪️ Dr. Ciprian Gheorghe-Luca — *Communio Sanctorum: Spre o teologie penticostală a vieții publice*
▪️ Dr. Teofil Stanciu — *Dimensiunea kenotică a prezenței publice creștine*
▪️ Dr. Doru Marcu — *Relația dintre misiune și eclesiologie în viziunea Rev. Prof. Ion Bria*
▪️ Dr. Daniela Meisaros-Loghin — *Disciplina memorării Scripturii și contribuția acesteia la realizarea binelui comun*
▪️ Dr. Lidija Usurel — *Inteligența spirituală a dumnezeirii? Ființa umană în relație cu Dumnezeu*
▪️ Dr. George Rafael Năstase — *Rolul Bisericii Evanghelice în transformarea comunităților de romi din sud-estul României după 1989*
▪️ Dr. Vasile Filip — *Viață creștină trăită în puterea învierii*
▪️ Dr. Foszto M. Arpad — *O explorare pneumatologică și antropologică a experienței religioase și a mecanismelor sale epistemice*
✨ Uneori uităm că în spatele unei teze doctorale nu există doar cercetare…
Există ani de muncă.
Există nopți nedormite.
Există familii care susțin în tăcere.
Există rugăciuni.
Există slujire.
Există oameni care încearcă să gândească Evanghelia pentru lumea în care trăim astăzi.
Mă rog ca Dumnezeu să folosească aceste lucrări nu doar în biblioteci sau universități, ci și în viața Bisericii, în misiune, în societate și în formarea unei noi generații de slujitori plini de Duhul Sfânt și de dragoste pentru adevăr. ????
„Nu nouă, Doamne, nu nouă, ci Numelui Tău dă slavă.” — Psalmul 115:1 V
Marcel Șaitiș



%20%23%20MM.gif)





