Articole Evrei mesianici

Adevărul despre obiecțiile iudaice împotriva lui Yeshua (II)

elefant.ro%20
evomag.ro%20
Adevărul despre obiecțiile iudaice împotriva lui Yeshua (II)
IUDAISMUL MESIANIC, CREȘTINISM VOPSIT?

Atunci când evreilor li se pune problema întoarcerii la Yeshua, le este teamă că sunt chemați la creștinism și vor fi puși să își decline identitatea.

Dimpotrivă, evreii mesianici își redescoperă și întăresc identitatea, rădăcinile, iar neevreii care se alătură congregațiilor evreiești mesianice o fac din iubire pentru Yeshua, Israel, și stilul evreiesc de viață.

Dacă, din păcate, creștinismul este asociat cu cruciade, inchiziție, pogroame, și alte atrocități comise împotriva poporului evreu, iudaismul mesianic întărește moștenirea și identitatea evreiască, începând de la numele corect: Yeshua, la cântecele de laudă în ebraică inspirate din Scripturi, la purtarea de talit (în cazul evreilor) și kipah, la fel cum și Yeshua purta, respectarea calendarului evreiesc, citirea în sinagogi din Torah și Noul Legământ, ținerea Shabatului și sărbatorilor, etc.

Yeshua nu poate fi Mashiach doar pentru neamuri. El este fie Mashiach Cel promis poporului evreu, sau nu este deloc. Cum s-ar explica atunci împlinirea profețiilor despre întoarcerea prin evrei (Yeshua evreul) la Adonay a miliarde de neevrei, în acest caz?

Dacă, creștinismul nu s-ar fi îndepărtat de Scriptură, în istorie, ar fi fost iudaism. Credința in Tanach, în Elohimul lui Israel, în Mashiach, în viața de după moarte, este iudaism. În creștinism, la fel ca în iudaismul rabinic, sunt tradiții nescripturale, introduse de om. În Evul Mediu s-a interzis citirea Bibliei de către creștini și aveai voie să auzi doar interpretarea preoților, exact la fel cum azi în iudaismul rabinic auzi doar interpretările rabinilor mozaici. Dacă evreii ar lăsa aceste învățături la o parte, și, eliberați de tradiții nescripturale și de învățături omenești, ar citi singuri, cerând călăuzire de la Adonay, Tanachul și Noul Legământ, atunci s-ar convinge ei singuri că Yeshua este Salvatorul promis.

O altă obiecție importantă este că dacă s-ar întoarce la Yeshua, un evreu probabil ar trebui să își trădeze familia și credința acesteia. E adevărat, dar dacă trebuie să alegem între tradiție, doctrină și Adonay, îl alegem pe Adonay. Acest lucru l-au făcut și oamenii aleși de Adonay din Tanach, în care evreii cred (D’varim 13:6-10., Mat. 10:37-38., 1M’lachim 22:52., Y’hoshua 24:2; 14-15.). Deseori ceea ce e respins de o generație se descoperă că e corect în altă generație (ex. Mișcarea Sionistă a lui Theodor Hertzl ale cărei idei au fost respinse de liderii evrei religiosi, și totuși, a fost creat statul Israel).

De-a lungul timpului au existat evrei religioși și educați care, odată ce au avut acces neîngrădit la informare, au decis sa creadă în Yeshua și să se întoarcă la El. Daniel Zion, Auguste Neander, Samuel Isaac Joseph Schereschewsky sunt doar câteva exemple marcante, ca dovadă a facptului că Yeshua nu este o ideologie pentru cei naivi și săraci cu duhul, ci una reală, adevărată, puternică. Yeshua este singurul Salvator pe care omenirea îl are. Cu toții suntem păcătoși și cu toții vom fi judecați, și depinde doar de noi dacă alegem să fim salvați, să avem viața veșnică, sau nu. NU vorbim de concepte abstracte și filosofice, ci de o realitate regăsită din Tanach.

Dacă îl urmăm pe Yeshua, va trebui să renunțăm la tradiție, mai spun evreii. La tradițiile scripturale, niciodată! La tradițiile introduse de om și de care iudaismul rabinic e plin? Absolut! Oare de ce tinerilor evrei nu li se permite să citească Noul Legământ, fiind amenințați că vor pierde lumea viitoare? Nu cumva de frica faptului că ei, cu mintea neîndoctrinată încă, vor înțelege și afla adevărul?
 
Poate mulți puși în fata acestei realități, că trebuie să se întoarcă la Yeshua ca să fie salvați, să aibă viața, vor spune că ei nu sunt oameni răi, că sunt buni și nu au nevoie. Dar, după ce criterii ne putem lua când susținem asta? Cu cine ne comparăm? Care dintre noi singur poate să împlinească toată Torah/Legea și/sau să se nască fără păcatul moștenit? Niciunul, prin urmare soluția noastră, care este atât de simplă, este întoarcerea la Adonay prin credința în Yeshua HaMashiach și regăsirea adevăratei noastre identități evreiești.