Un pacient a mers la doctor pentru că nu se simțea bine. Doctorul la primit la consultație și ia cerut să îl examineze, dar pacientul a refuzat.
- Sunteți doctor și trebuie să știți ce am.
- Fără consult nu se poate, a răspuns doctorul.
Pacientul a plecat bodogănind despre ce a ajuns azi medicina și doctorii.
Poate ai zâmbit, dar te asigur că mulți dintre noi vrem să nu mai avem probleme însă nu ne lăsăm examinați. Ne supărăm că nu suntem vindecați deși refuzăm consultul.
Dumnezeu a pus o întrebare: Ieremia 8:22 – "Nu este niciun leac alinător în Galaad? Nu este niciun doctor acolo? Pentru ce nu se face dar vindecarea fiicei poporului meu?"
Mă tem că răspunsul este dureros de simplu: nu doctorul lipsește, nu medicamentele lipsesc, ci pur și simplu nu vrem să fim examinați.
Examenul de conștiință este dureros pentru că nu mai este nimeni și nimic în jurul tău pe care să-ți ai grijă să dai vină.
Când te lași consultat cu adevărat, Duhul Sfânt îți va revela sursele îmbolnăvirii care vin de regulă din e-ul nerăstignit.
Vrem vindecare, dar fără întrebări care să nu deranjeze și mai ales, fără să fim trași la răspundere. Nu ne pune întrebările al căror răspuns nu arată vinovăția noastră.
Vrei să te faci sănătos?
Nu este o întrebare retorică. Așa i sa adresat Domnul Hristos unui olog care suferea de 38 de ani. Poate părea o întrebare ciudată, fără sens.
În fapt, fiecare dintre noi, deși dorim vindecarea refuzăm câte ceva:
- Examinarea
- Întrebările
- Reproșurile
- Asumarea
- Vinovăția
- Îndreptarea
- Schimbarea
Hai să facem împreună o rugăciune:
,,Doamne, te rog, să mă vindeci. Cercet-mă deplin și ajută-mă să văd dacă merg pe calea cea bună, dacă sunt pe o cale rea, ajută-mă prin puterea Ta să schimb direcția și să merg pe calea voii Tale.''
Ce zici?
Florin Ianovici



%20%23%20MM.gif)





