Astăzi postez a treia și ultima parte a recenziei cărții lui John Gray, The New Leviathans.
Pe la mijlocul cărții, Gray se concentrează în mod specific pe creștinism și contribuția lui la libertatea și sănătatea emoțională și mintală a ființei umane. În opinia lui, „liberalism (adică democrația și libertatea) was a creation of Western monotheism / a fost o creație a monoteismului occidental”. Iar „liberal freedoms were a part of the civilization that monotheism engendered / libertățile democrației fac parte din civilizația creată de monoteism”. (Pagina 111)
Din nefericire, continuă Gray, „seculariștii Secolului XXI resping o astfel de civilizație / Twenty-First Century liberals reject this civilization”. (Pagina 111) În locul ei, ei propun o nouă civilizație în care ființele umane își pot redefini singuri identitățile. („The hyper-liberal goal is to enable human beings to define their own identities”) (Pagina 111)
Această goană după „self definition / recreare personală” este cauza principală a fragmentării politice și sociale cu care ne confruntăm. Oamenii care își acceptă identitatea naturală dobândită biologic sunt constrânși de stat să tolereze și să facă loc spuzei de identități artificiale izvodite de mințile persoanelor excentrice. (Pagina 112)
În acest context, Gray se lansează într-o apologie extraordinară a creștinismului. „Liberalism, scrie el, is a footnote to Christianity”, adică statul secular modern este o imitație imperfectă și de mică însemnătate a creștinismului. O imitație (și o notă de subsol) și nu un concept original, deoarece toate valorile inițiale propuse de statul secular au fost de inspirație creștină.
Privind sistemul de drept britanic, de exemplu, Gray e foarte direct: „British jurists rested their jurisprudence on Protestant Christianity / juriștii britanici și-au construit jurisprudența pe creștinismul protestant”. (Pagina 118)
Gray identifică patru (4) idei creștine specifice absorbite de statul liberal:
(A) Primordialitatea individului în societate, derivată din ideea că fiecare ființă umană a fost creată
de Dumnezeu;
(B) Autoritatea lui Dumnezeu se află deasupra oricărei autorități pământești
(C) Egalitatea morală și de demnitate a tuturor ființelor umane
(D) Instituțiile umane sunt perfectibile deoarece ființele umane ele însele sunt perfectibile ca urmare a grației lui Dumnezeu (Pagina 119)
Gray acceptă aceste dogme sau principii, dar la nivel de rațiune, nu de credință. Ele sunt bune pentru civilizație.
Recomand The New Leviathans. Este cartea care explică relevanța creștinismul pentru dezvoltarea și evoluția gândirii politice pozitive, o carte care – chiar daca nu intenționat, atunci indirect, reprezintă o operă majoră care apără valoarea inestimabilă a creștinismului și a „monoteismului creștin”.
În contrast, Gray face aluzie din când în când și la atrocitățile comise de tiranii care și-au ancorat gândirea în ateism, Stalin fiind unul dintre ei. Stalin, scrie Gray, executa 1000 de oameni pe zi pe vremea Marii Terori. În contrast, Dumnezeul creștinilor nu execută. El acordă grație celor deformați moral de imperfecțiuni.
The New Leviathans este o carte scurtă, de doar 161 de pagini. Paragrafele sunt scurte, la fel și frazele, ceea ce facilitează enorm urmărirea ideilor și evenimentelor istorice. În final, sper ca The New Leviathan să fie tradusă și în româna și astfel să poată fi citită de toată lumea.
Peter Costea



%20%23%20MM.gif)





